Küçük yaştaki çocukların İngilizce öğrenmesi konusunda sıkça sorulan sorular

 Küçük yaşta yabancı dil öğrenmeye başlayan çocuk ana dilini,dil kavramının varlığını hissettiği için daha iyi anlayacak,tek dil bilen ve bundan dolayı dünyada sadece kendi dili ve kültürüne önem veren çocuklara göre daha geniş bir kültür anlayışına sahip olacaktır.Yabancı dilde öğrendiği bir deyim onun kendisinden farklı olan insanlara karşı daha toleranslı olmasını sağlayacağı gibi uzun dönemde uluslararasıı kültürleri anlamasına da katkıda bulunacaktır.
 

Renzo Titone

Bilingual Education as a Big Game


Neden bebekler ve çocuklar İngilizce öğrenmelidir ?

Araştırmalar insan beyninin 6 yaşına kadar tüm önemli gelişmesini tamamladığını kanıtlamıştır.Çocuğun beyni,hayatının ilk 6 yılında gerçekleri ve bilgileri alır ve bunları hafızasında depolar.Çocuğun beyni,uygun bilgi sağlanarak geliştirilebilir.

Çok küçük yaşta ikinci bir dil öğrenmek çocuğun beynindeki duygusal bölge ve zekaya giden yolları geliştirir.

Dil öğrenimi sırasında yaşanan bir çok zorluklara rağmen bir veya daha fazla dili çocuk 3 ya da daha erken yaşta öğrenir.Doğru bir metodla sunulduğu takdirde yabancı dil öğrenimine ne kadar erken yaşta başlanırsa,öğrenme o kadar kolay ve doğal olur.Ne kadar geç başlanırsa,ana dili gibi konuşan birinin gramer hakimiyeti ve aksanına sahip olması o kadar zorlaşır.Erken yaşta İngilizce öğrenimi,çocuğun okulda İngilizce derslerinde başarılı olmasına yardım edeceği gibi  çocuğun dil öğrenmekten de zevk almasını da sağlayacaktır.

Henüz kendi dilini konuşamayan çocuğa ikinci bir dili öğretmenin bir anlamı var mıdır?

Evet,hem de çok.İki dili duyan çocuk,bu iki dili de anlayarak büyür. Bir bebeğin üç,dört dil ile büyümesi ve hepsini anlaması hiç görülmemiş bir şey değildir.Araştırmalar,çocuğun duyduğu dilleri birbirinden ayırdedebileceğini göstermiştir.Erken yaşta değişik diller öğrenmek,ç ocuğun zeka kapasitesini de geliştirir. Ayrıca,ç ocuk gelişim uzmanları değişik diller öğrenmenin çocuğun matematiksel ve bilimsel kabiliyetini geliştirmesinde büyük yardımı olduğunu kanıtlamıştır.

İngilizceyi çocuğuma ben öğretebilr miyim ?

Size tavsiyemiz,çocuğunuzu Helen Doron Early English uzmanı olan bir öğretmene götürmenizdir. Öğretmen,bu öğrenim sürecini çocuk için başarılı ve eğlenceli bir halde sunmak üzere eğitilmiştir. Bunun yanısıra diğer çocuklarla bir grup içinde öğrenmek çocuğunuzu iletişim, oyun ve eğlence konusunda cesaretlendirecektir.

Şayet yaşadığınız bölgede Helen Doron öğretmeni yoksa bu öğretimi kendiniz deneyebilirsiniz.

Bulunduğunuz yerde bir Helen Doron öğretmeni varsa,çocuğunuz öğretmenin göstereceği özen ve yeteneklerinden grup içinde eğlenerek fazlasıyla faydalanacaktır.

Çocuğum bu eğitim setleri ile çalışrken nelere dikkat etmeliyim?

  1. Çocuğunuza İngilizce konuşması için baskı yapmayın.
  2. Çocuğunuzu sınamayın.Eğer çocuğunuzu sınayacaksanız bunu ona farkettirmeyin.Çocuk sınandığını anlarsa kasten yanlış cevap verebilir.
  3. Çocuğunuz,sesletimleri yanlış yaparsa bile aksanını düzeltmeye çalışmayın.Daima çocuğunuzun başaracağına inanın.
  4. Hak ettiği her fırsatta çocuğunuzu övün ve cesaretlendirin.
  5. Sizin ve çocuğunuzun bu öğretim sürecinden zevk almasına önem verin.Bu süreçten sizin de zevk almanız,öğrenmeyi zevkli bir hale getirecektir.
Bu öğretim sürecini nası lhızlandırabilirim ?

Unutmayınız ki çocuğunuzun ne kadar çabuk ilerlerse öğrenmekten o kadar zevk alacaktır.Çocuğunuzun öğrenimini hızlandırmak için,çocuğunuzun çalışılan konuyu düzenli olarak dinlenmesini sağlayın .Kasetlerin düzenli olarak dinlenmemesi çocuğunuza sıkıntı verecek,motivasyon eksikliğine ve zevk almamasına neden olacaktır.Çocuğunuz çalıştığı üniteyi ve bu ünitenin kelimelerinin büyük bir çoğunluğunu öğrendiğinde bir sonraki üniteye geçme zamanı gelmiştir.

Çocuğum hiç İngilizce bilmiyor.Hangi öğretim seti ile başlamalıyım?

Eğer çocuğunuz 4 yaşınsa ise English For Infants ile başlamalıdır.
Eğer çocuğunzu 5-10 yaş arasındaysa English For All cHildren ile başlamalıdır.
Eğer çocuğunzu 11 yaşında ise Botty The Robot Teaches You English ile başlamalıdır.
Sonuç olarak çocuk İngilizce öğrenimine mümkün olduğu kadar erken başlamalıdır.English For Infants ile başlamalı,English For All Children ile devam edip,More English For All Children a geçmeli,Botty The Robot Teaches You English den önce de Play On In English setini tamamlamalıdır.Her set hemen hemen bir yıllık süreye göre ayarlanmıştır ancak çocuk zorlanmadığı sürece bu süreç hızlandırılabilinir.

Çocuğunuz okuma-yazma dönemine gelmeden önceki dört yılda günlük İngilizceyi gerçekten öğrenebilir.

Helen Doron Early English nedir ?

Helen Doron Earlly English,çocuğun ana dilini öğrenmesindeki sisteme dayanır.Bebek,ana dilini doğduğu gün öğrenmeye başlar.Bebek,önce sesleri duyar fakat anlamaz.Bebeğin daha önce bir anlam vermeden duyduğu sesler anne-babanın hareketleriyle-öpme,sevme,kucaklamada kullanılan seslerle-anlam kazanır.

İşte Helen Doron Early English dil öğrenimindeki bu doğal öğrenme yöntemini takip eder ve uygular. Çocuk,Helen Doron Early English metodu ile İngilizceyi dikkat vermek ve anlmak için özel bir çaba harcamadan kasetleri tekrar tekrar dinleyerek öğrenir.Bir süre sonra İngilizcenin sesleri,kelimeleri ve cümle yapıları çocuk için yabancı değildir.Bir sonraki adım,çocuğa daha önce kasetler yolu ile tanıştığı seslerin anlamlarını öğretmektir.Bu öğretim de ancak Helen Doron Early English metodu üzerine eğitim almış öğretmenler tarafından yapılabilir.

Çocuğunuz İngilizceyi Helen Doron öğretmeni ile 4-8 kişilik gruplar da özel olarak hazırlanmış oyunlar,aktiviteler ve şarkılarla daha önece duyduğu seslerin anlamlarını öğrenecektir.Daha büyük çocuklar bu öğretimi okuma-yazma çalışmaları ile bütünleştireceklerdir.